Pasek górny informacje
Eko Rider - bawełna organiczna
4.jpg

Każdemu z nas bawełna kojarzy się z czymś naturalnym i zdrowym. Nic więc dziwnego, że widząc metkę z napisem „100% cotton” tym bardziej chętniej dokonujemy zakupu. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jaka jest prawdziwa historia, która kryję się za pozyskiwaniem tego surowca. Tym bardziej nikt nie zadaje sobie pytania, czy to możliwe, by w dzisiejszym uprzemysłowionym świecie surowiec pozyskiwany na masową skalę pozostawał naturalny. W True Rider zagłębiliśmy się nieco w ten temat i ruszyliśmy w długą drogę (która jeszcze się nie skończyła ;)) w poszukiwaniu odpowiedzi. Nasza nowa kolekcja ma wiele wspólnego z naszymi odkryciami i filozofią. Dlaczego? Przeczytajcie sami…

 

Bawełna należy do najczęściej uprawianych roślin na świecie. Jej plantacje zajmują powierzchnię blisko 35 mln hektarów. Niestety według Organic Trade Association konwencjonalna uprawa bawełny znajduje się na niechlubnym pierwszym miejscu w rankingu najbardziej toksycznych. Dlaczego? Ponieważ podczas gdy plantacje bawełny to zaledwie ok. 2,5% całej ziemi uprawnej na świecie, to na jej wyprodukowanie przypada aż 25% środków owadobójczych i 10% wszystkich stosowanych pestycydów! Co więcej część środków chemicznych może pozostawać we włóknach bawełny, mając później styczność ze skórą. Stąd też według części naukowców jest to jedna z przyczyn coraz częściej diagnozowanych alergii skórnych, a nawet astmy. 

 

Jak powstaje bawełna organiczna?

Produkcja bawełny organicznej to długi proces, których niektóre, dzisiaj wykorzystywane naturalne metody uprawy roślin pochodzą z 3000r p.n.e. Jednak, by otrzymać certyfikat ekologiczny fakt wykorzystywania naturalnych metod nie wystarcza. Gleba zostaje poddana 3-letniej kwarantannie, w trakcie której nie mogą do niej trafiać żadne sztuczne substancje. Od momentu wysiewu do chwili produkcji gotowego wyrobu wszystko podlega ścisłej kontroli jakości. Wzrost bawełny odbywa się zgodnie z procesami zachodzącymi w przyrodzie, bez użycia środków chemicznych ani sztucznych nawozów stymulujących wzrost. Zastosowanie znajdują wyłącznie substancje podlegające biodegradacji, takie jak np. czosnek, lucerna, kwas cytrynowy czy obornik. Uprawy ekologiczne pozwalają również na znaczną oszczędność wody, co jest nie bez znaczenia zważywszy na fakt, że 3/4 plantacji znajduje się w krajach Trzeciego Świata (Źródło: Encyklopedia Ekologiczno-Rolnicza).

Bawełna organiczna jest zbierana ręcznie, bez użycia maszyn, co sprawia, że nie miesza się z olejem z nasion i nie zachodzi konieczność jej chemicznego czyszczenia. W manufakturze, do której następnie trafia, jest myta ręcznie, przy pomocy łagodnych, naturalnych środków, dzięki czemu jej włókna są trwalsze, nie osłabione przez chemię, a co za tym idzie –są bardziej wytrzymałe i miękkie, przyjemniejsze w dotyku. Do barwienia służą wyłącznie naturalne, certyfikowane, nietoksyczne barwniki, np. glinki.

Ekologia, a ekonomia?

Koniarze mają jednak pod górkę. Nie dość, że muszą wydawać fortunę na swoje rumaki, to jeszcze sami chcą dobrze wyglądać. Poza tym kto nie wyda na śliczny czapraczek czy derkę 250 zł od razu? Każdy! Jednak gdy przychodzi do zakupów dla siebie, ręka drży przy każdej wydanej złotówce ;) Dlatego też mamy świadomość, że jeśli chodzi o ciuchy z reguły wybór jest bardzo mocno przemyślany. I choć cena odzieży organicznej może powodować u niektórych ogromne oczy to należy mieć na uwadze, że za wyższą cenę otrzymujemy jednak dużo wyższą jakość.Włókna bawełny organicznej, które nie mają styczności ze środkami chemicznymi,są silniejsze, bardziej sprężyste i odporne na rozciąganie. Mokre stają się o ok. 30% mocniejsze niż suche,zniosą więc liczne prania, nie tracąc swoich właściwości ani kolorów, co ma szczególne znaczenia w przypadku odzieży jeździeckiej, która przecież przechodzi prawdziwe testy wytrzymałości. Ubrania z bawełny organicznej posłużą więc dłużej, dłużej też będą cieszyły oko :)

 

Pozostałe korzyści bawełny organicznej:

- Brak chemicznych środków – odzież nie podrażnia  skóry, nie powoduje alergii ani uczuleń.

- Materiał jest przewiewny, naturalnie oddycha, zapewnia dostęp powietrza do skóry, jednocześnie dobrze trzymając ciepło w chłodniejsze dni, co jest niezwykle ważne dla wszystkich aktywnych koniarzy

- Jest super mięciutka w dotyku

-Kupując bawełnę organiczną walczysz z nieludzkimi warunkami pracy na plantacjach konwencjonalnych

 

Objaśnienie certyfikatów naszych materiałów, które znajdziecie też przy etykiecie doczepionej do naszej odzieży:

 

GOTS to certyfikat dla produktu obejmujący cały łańcuch produkcji począwszy od surowców, poprzez tekstylia naturalne (bawełna, jedwab, len, konopie) na odzieży skończywszy. Nasza kategoria oznaczenia GOTS: Organic (ekologiczne) – takie oznaczenie GOTS przyznaje produktom, które składają się w co najmniej 95% z certyfikowanych włókien ekologicznych.

 

 

 Fair wear foundation - Organizacja zrzeszająca firmy, których celem jest poprawa warunków pracy w miejscach, gdzie szyta jest odzież. Fair Wear Foundation to obecnie około 80 firm i 120 marek z 7 krajów Europy. FWF zajmuje się również kontrolą płac pracowników. Organizacja wymaga zapewnienia pracownikom zarobków wystarczających na życie.


Organic Content Standard to certyfikat przyznawany produktom gotowym lecz niezbędne jest również spełnienie ściśle określonych warunków zbiorów oraz produkcji bawełny. Rodzaj certyfikatu OCS, które posiada nasza odzież to: OE 100– certyfikat przyznawany jest produktom składającym się w 95-100% z bawełny organicznej

 

 

 

Pamiętajcie, że filozofia i wartości, które tworzymy w True Rider to nie słowa rzucane na wiatr. Jednym z naszych filarów to odpowiedzialność za to co tworzymy oraz szacunek dla ludzi i zwierząt. I właśnie ze względu na te wartości chcieliśmy, by nasza nowa letnia kolekcja była najwyżej jakości, przy użyciu jak najbardziej naturalnych środków i przy zapewnieniu, że warunki w jakich powstawały materiały były etyczne. Szukaliśmy więc materiałów, które posiadają certyfikaty potwierdzające ich pochodzenie. Nosząc nowe bluzki czy wkrótce t-shirty chcemy mieć świadomość, że ich materiał nie jest zbierany przez „niewolników”, a pracowników, którzy otrzymują uczciwą zapłatę oraz mają zapewnione godziwe warunki pracy.

Wiemy, że w dzisiejszych czasach coraz modniejsze staję się wszystko co jest „eko”, a część z nas popada wręcz w obsesję na punkcje ekologicznych produktów. Mamy więc nadzieję, że nie będziecie podejrzewać również o to i nas. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko zawsze da się zrobić ekologicznie, tym bardziej po tych samych kosztach co w przypadku produkcji odzieży ze zwykłej bawełny. Bawełna ekologiczna i tradycyjna nie dzieli ludzi na „złych” i „dobrych”. Oferując Wam kolekcje z bawełny ekologicznej chcemy po prostu dać Wam wybór. Jeśli chcecie świadomie zapełniać swoją szafę i nosić nieco droższe ubrania, mając na uwadze, że małymi kroczkami przyczyniacie się do ulepszenia środowiska i etycznych praw pracowników – zapraszamy do zakupu naszych eco kolekcji:

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl