Jak wybrać odzież konkursową?
28.jpg

Jak wybrać odzież konkursową?


Wakacje i lato w pełni, oznacza dużo okazji aby rozpocząć swoją przygodę z zawodami. Jednak poza oczywistym wyzwaniem, jakim jest przygotowanie siebie i naszego podopiecznego do zawodów pojawia się jeszcze kwestia...odzieży na zawody! Zawody to miejsce, w którym musimy skupić się na starcie. Towarzyszy temu często stres i do tego dochodzi czasem nieprzewidywalna pogoda. Warto więc zastanowić się chwilę nad tym czym kierować się przy wyborze odzieży konkursowej do startów. Ważne też aby nasz ubiór był zgodny z przepisami. Mamy dla Was kilka wskazówek :D 

Na początku przepisy...

 

Zawody Klubowe

Najczęściej wymogi dotyczące stroju na zawodach klubowych nie są tak sztywne jak na zawodach towarzyskich czy też regionalnych. Najczęściej jeździec powinien zaprezentować się w schludnym i czystym stroju jeździeckim.

Zawody oficjalne - towarzyskie, regionalne i wyższe rangą

Zawody na wyższym poziomie podlegają bardziej rygorystycznym regułom. W artykule 24 rozdziału V Przepisów Ogólnych PZJ jest zapisane:

"1. Ubiór zawodnika określają przepisy poszczególnych dyscyplin jeździeckich. Dotyczy to:

a) ochronnego nakrycia głowy;

b) koszuli, marynarki i krawatu lub plastronu;

c) bryczesów;

d) butów jeździeckich;

e) rękawiczek;

f) ostróg i bata.

2. Zawodnicy, którym przysługuje prawo noszenia mundurów mogą w nich startować zgodnie z przepisami organizacji ustalających wzór umundurowania. Zawodnik umundurowany musi używać ochronnego nakrycia głowy zgodnie z przepisami/regulaminem dyscypliny.

3. Sędzia prowadzący konkurs może nie dopuścić do startu zawodnika, który nie przestrzega przepisów o obowiązującym ubiorze lub doborze rzędu, bądź którego wygląd odbiega od ogólnie przyjętych pojęć o estetyce i schludnym wyglądzie.”

Czyli w wielkim skrócie, w trakcie startów potrzebne Ci będą:

 1. Białe bryczesy lub legginsy jeździeckie
 2. Koszula konkursowa
 3. Wypastowane sztylpy i sztyblety
 4. Białe rękawiczki w przypadku zawodów ujeżdżeniowych 
 5. Frak
 6. Na zawodach ujeżdżeniowych wymagany jest krawat lub plastron chyba, że koszula konkursowa, w której startujesz posiada wysoką, białą stójkę
 7. Kask z atestem
 8. Kamizelka ochronna z atestem jeżeli nie ma 15 lat.

Pamiętaj, że możesz startować w koszulach konkursowych w różnym kolorze, ale najważniejsze jest aby biały białą stójkę. 

 

Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwoś dotyczące przepisów warto zajrzeć na vlog Pani Elżbiety Liberdy dotyczący odzieży konkursowej oraz czapraków.

 

 

Czym się kierować wybierając koszule konkursowe?Przy wyborze koszuli konkursowej warto zastanowić się w jakich warunkach będą odbywały się zawody oraz jeśli to możliwe jaka jest zapowiadana pogoda. Czy wystarczy nam koszula z krótkim rękawem czy raczej potrzebna będzie z długim, a może bardziej przydatny będzie nam model wykonany z tkaniny technicznej, z wstawkami szybkoschnącymi i odprowadzającymi wilgoć?

Jeśli jedziesz na zawody skokowe masz tą przewagę, że przeważnie możesz startować bez fraka. Oznacza to, że wystarczy Ci elegancka koszula z białą stójką. Wówczas, zwłaszcza w temperaturach do 20C polecamy koszule z długim rękawem. Wsadzona w białe bryczesy wygląda niezwykle elegancko. Może też być granatowa z białymi dodatkami.

Obecnie na rynku jest cała masa różnych krojów i wzorów koszul jeździeckich. My zdecydowanie polecamy takie, które są dobrze skrojone i taliowane. Na pewno warto postawić na klasykę, ale jeśli lubisz się wyróżniać z tłumu polecamy naszą kolekcję Tattoo. Nietuzinkowy wzór tatuażu w formie kwiatów na piersi i rękawie zdecydowanie przyciąga uwagę i posiada wszystko to co powinna posiadać współczesna odzież konkursowa.

Koszule z krótkim rękawem polecamy szczególnie na ciepłe dni oraz dla ujeżdżeniowców, którzy i tak muszą jeszcze na nią założyć frak.

Oczywiście przy wyborze koszul sam wygląd to nie wszystko. Bardzo ważną kwestią są właściwości materiału, z którego uszyta jest odzież. Nie ma nic gorszego niż żółte plamy od potu, które sprawią, że będziesz czuć się niekomfortowo.

Ważne jest aby materiał oddychał. Wykonanie z wysokogatunkowego, technicznego, ale oddychającego materiału, sprawi, że pomimo wysokiej temperatury nadal będziecie czuć się komfortowo.

Warto by koszulka posiadała również jony srebra, które, posiadają silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Koszulki z jonami srebra ograniczają rozwój bakterii na skórze. Bakterie, żywią się potem wydzielanym w trakcie wysiłku fizycznego i to one odpowiedzialne są za nieprzyjemny i charakterystyczny zapach amoniaku u spoconej osoby. Jony srebra stabilizują ilość bakterii na skórze, a właściwości koszulki pozwalają na odprowadzanie potu poza powierzchnię skóry, gdzie jest on prawidłowo odparowywany i nie może już posłużyć jako pożywka dla bakterii. 

 

Nasza lista must have tego co musi posiadać koszula konkursowa:

 • oddychający, szybkoschnący materiał, który nie pozostawia plam pod pachami
 • materiał typu Coolmax (struktura materiału sprawia, że pot jest błyskawicznie zbierany z powierzchni skóry i rozprowadzany na dużej powierzchni)
 • elastyczność dzięki której dostosuje się do naszych mięśni i utrzymuje je w odpowiednim naprężeniu
 • maksymalną swobodę ruchu tak aby np. rękawki nie wrzynały się w ramiona podczas skoków
 • nowoczesne włókna, które nie rozkładają się pod wypływem nawet znikomych promieni UV, powodując nieprzyjemny zapach
 • materiał z jonami srebra

Pamiętaj najważniejsze, abyś czuła się w odzieży konkursowej komfortowo i aby strój był schludny oraz czysty! Jazda konna to elegancki sport i wymaga od nas abyśmy wyglądali jak najlepiej!

Od 3.07 do 5.07 możecie kupić naszą kolekcję odzieży z rabatem nawet do -25%

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl