Pasek górny informacje
Techline, czyli odzież techniczna bez tajemnic
16.jpg

Odzież techniczna – czy warto w nią inwestować?

Jeździć konno można teoretycznie w każdym rodzaju odzieży. Czy jednak aby na pewno skład materiału nie wpływa na nasz komfort? Zwłaszcza w cieplejszych miesiącach jako jeźdźcy jesteśmy narażeni na przegrzanie, nadmierną potliwość i coraz szkodliwsze promienie słoneczne. Na co zwracać uwagę wybierając odzież do jazdy latem?

Dotychczas do odzieży technicznej podchodziliśmy z dystansem. Podpatrując jednak zachodnie marki zaczęliśmy być coraz bardziej ciekawi o co tyle szumu i czy faktycznie taka odzież znacząco różni się od np. bawełny. Zaczęliśmy więc nasz kilkumiesięczny "research" trafiając w końcu na włoskiego producenta zaopatrującego najbardziej luksusowe sportowe marki. I tak zaczęła się nasza przygoda... 

fot. Nasza koszulka techniczna Tattoo

Wiecie dobrze, że w naszych produktach stawiamy na bawełnę organiczną, która świetnie się sprawdza podczas letnich dni i nie tylko. Ale zastanawialiśmy się czy istnieje jakiś sposób by ciężkie i długie treningi, które wyciskają z nas siódme poty, stały się chociaż trochę lżejsze :P

Odzież techniczna opiera się na kilku materiałach:

1. Poliamid – To poziom znacznie przewyższający możliwości bawełny, ale wpływający na zachowanie się materiału. – jest to materiał szybko schnący, co wynika z mniejszej, w porównaniu z materiałami naturalnymi, chłonności wilgoci, a poza tym jest wytrzymały i odporny na zagniecenia. Ponadto, nie odkształca się (zatem można darować sobie prasowanie) i dobrze reaguje na wysokie temperatury prania. Elastyczny i wyraźnie bardziej miękki w dotyku. Z tego wszystkiego wynika przede wszystkim większy komfort noszenia niż poliester, który jest tańszy w produkcji. Jednak my stawiamy na jakość i wybieramy poliamid.

2. Elastan – nazwa mówi więcej niż tysiąc słów, a wszystko staje się jasne, gdy okazuje się, że elastan to po prostu spandex czy lycra. Dla pewności podkreślmy jednak, że jest to materiał wyjątkowo rozciągliwy, a przy tym nie tracący pierwotnego kształtu. Poza tym, zachowuje właściwości poliamidu i najczęściej nie jest wykorzystywany jako jedyny materiał do produkcji danego produktu, lecz mieszany. Główna zaleta – możliwość produkcji ubrań przylegających do ciała.

  Głównym zadaniem ubrań technicznych jest odprowadzenie potu z powierzchni skóry. Ma to kluczowe znaczenie dla naszego komfortu. Wilgoć zostaje odprowadzona do zewnętrznej warstwy materiału i powierzchnia skóry dłużej pozostaje sucha, a my dłużej możemy się cieszyć uczuciem suchej skóry. Dlatego uprawianie sportu w odzieży technicznej to lepsze rozwiązanie niż trening w bawełnianych dresach. Bawełna chłonie kilkanaście razy więcej wilgoci niż materiały syntetyczne. Gdy tylko zaczniemy intensywnie się ruszać, mokry bawełniany podkoszulek nieprzyjemnie oblepia nasze ciało. Wysiłek sprawia, że szybko zaczynamy się pocić. Strój wykonany z bawełny nie przepuszcza powietrza i nie odprowadza wilgoci, co prowadzi do tego, że ćwiczymy właściwie w mokrym bandażu.

  To jest z jednej strony problem estetyczny, a z drugiej zdrowotny. Taka sytuacja sprzyja infekcjom skóry, może prowadzić do przegrzania organizmu lub do przeziębienia. Ponadto każdy chyba doświadczył dotkliwego otarcia skóry, jakie potrafi zafundować przemoczona i sztywna bawełna. Ubranie techniczne zapewnia lepszą wentylację, dzięki czemu łatwiej nam w nim utrzymać stałą temperaturę ciała - w lecie chłodzić, w zimie utrzymać ciepło.

  Nasze koszulki posiadają również jony srebra posiadające silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze. Koszulki z jonami srebra ograniczają rozwój bakterii na skórze. Bakterie, żywią się potem wydzielanym w trakcie wysiłku fizycznego i to one odpowiedzialne są za nieprzyjemny i charakterystyczny zapach amoniaku u spoconej osoby. Jony srebra stabilizują ilość bakterii na skórze, a właściwości koszulki pozwalają na odprowadzanie potu poza powierzchnię skóry, gdzie jest on prawidłowo odparowywany i nie może już posłużyć jako pożywka dla bakterii. Koszulki z jonami srebra zapobiegają również rozwojowi grzybicy (Trichophyton rubrum) co potwierdziło wiele niezależnych badań medycznych.

  I jedna z najważniejszych kwestii. Komfort.

  Stwierdzenie, że uczucie ciepła i suchości - zamiast przyklejającej się do pleców, mokrej i zimnej bawełnianej koszulki - jest dość dużym komfortem. Jest też druga kwestia, równie ważna dla każdej osoby uprawiającej jakikolwiek sport. Żeby odzież techniczna spełniała swoje zadania, musi przylegać do ciała. Skoro przylega do ciała, to doskonale je chroni i nie krępuje naszych ruchów. Nabawienie się w tego typu ubraniach jakichkolwiek otarć jest mało prawdopodobne. Poza tym materiały, z których są wykonane, są miłe i miękkie w dotyku.

  Czy oznacza to, że bawełniane koszulki są złe?

  Absolutnie nie!

  Przy dobrych warunkach atmosferycznych sprawdzi się świetnie, jednak nie oszukujmy się. Przy wysokich temperaturach powietrza lub intensywnych treningach każdy z nas się poci, a nieprzyjemne uczucie mokrych pleców potrafi krępować.

  Dlaczego by nie spróbować czegoś nowego??? ;)


  Nasza odzież techniczna:

  NEW! Legginsy Summer Full Grip

  NEW! Koszula Konkursowa Tattoo Competition

  NEW! Koszula Konkursowa Olivia Competition

  NEW! Koszulka Techniczna Tattoo Sleeveless

  NEW! Koszulka techniczna Olivia unzip

  Koszulka techniczna Tattoo

  Koszulka technicza Olivia Zip

  Legginsy True Rider

  Zimowe legginsy True Rider

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl