Pasek górny informacje
Odzież termoaktywna – tajemnica udanej zimy True Riders
Odzież termoaktywna – tajemnica udanej zimy True Riders

„Hu! hu! ha! Nasza zima zła! Szczypie w nosy, szczypie w uszy, Mroźnym śniegiem w oczy prószy…” tekst popularnego wierszyka, który każdy z nas zna, a pogoda za oknem pokazuje, że właśnie nastał niezbyt lubiany przez jeźdźców okres. W tym czasie każdy jeździec zastanawia się jak mimo niesprzyjającej pogodzie uniknąć przeziębienia i nie odpuścić wizyty w stajni – ktoś musi odwiedzać naszych kopytnych przyjaciół.

Na szczęście technologia idzie na przód nie tylko w kwestii komputerów czy telefonów, ale również w produkcji specjalnych materiałów, których funkcje rozwiązują wiele trudności związanych z aurą, jaką serwują nam zmienne pory roku.

Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest Odzież termoaktywna.

 

Czym jest odzież termoaktywna ?

Odzież termoaktywna produkowana jest z elastycznej, oddychającej dzianiny, która została uszlachetniona specjalnymi procesami technologicznymi, które nadają jej wyjątkowych właściwości.

Tkanina wykorzystywana do produkcji odzieży termoaktywnej składa się z wielu warstw. Pierwsza z nich mająca bezpośredni kontakt z ciałem jest to warstwa ocieplająca. Materiał ten jest przyjazny dla skóry (antyalergiczny), chroni przed wychłodzeniem oraz jest miły w odczuciu, dodatkowo jest to warstwa, która odprowadza wilgoć do warstwy zewnętrznej.

Druga warstwa zewnętrzna posiada właściwości hydrofobowe (oznacza to, że woda nie wnika w jej włókna, a „ślizga” się po jej powierzchni), dzięki temu pot nie zostaje wchłonięty w odzież, a zostaje odprowadzony na zewnątrz. Odpowiednie ułożenie warstw zapewnia prawidłową wentylację organizmu. 

 

Dlaczego warto wybrać odzież termoaktywną ?

Najważniejszym aspektem, dla którego warto wybrać odzież termoaktywną jest oczywiście utrzymywanie ciepła, co jest bardzo ważne. Jednak ma ona do zaoferowania wiele więcej niż tylko komfort cieplny. Przewyższa inne materiały (chociażby uwielbianą bawełnę) dzięki wielu innym możliwościom.

Co jeszcze nam oferuje?

  • higienę - dzięki wzbogaceniu materiału o jony srebra, odzież termoaktywna posiada funkcje antybakteryjne. Zapobiega namnażaniu się bakterii z potu, a co za tym idzie nie doprowadza do powstawania brzydkiego zapachu, który powodowany jest nie przez sam pot, lecz przez bakterie, które go rozkładają i się w nim namnażają.
  • suchość - odprowadza wilgoć z powierzchni ciała, dzięki czemu podczas intensywnych treningów pot zostaje odprowadzony z powierzchni skóry na zewnątrz, w przeciwieństwie
    do bawełny, która utrzymuje wilgoć. Dodatkowo materiał wyróżnia się wyjątkowo szybkim procesem schnięcia, wyprana odzież po treningu będzie gotowa do ubrania do kilku godzin po praniu.
  • wygodę - elastyczność materiału nie ogranicza ruchów, szwy nie obcierają ciała, a odzież nie „przykleja” się do spoconego ciała
  • termoregulację organizmu - mimo tego, że materiał jest niepozorny i cienki nie pozwala na obniżenie temperatury ciała, a nadmiar energii wyprodukowanej podczas aktywności fizycznej odprowadza na zewnątrz od organizmu nie doprowadzając do przegrzania, jednocześnie nie „wpuszcza” zimnego powietrza z otoczenia do ciała, zapobiegając w ten sposób wychłodzeniu.

 

Czym się kierować przy wyborze odzieży termicznej?

Odpowiednie dopasowanie względem uprawianego sportu. Odzież nie może ograniczać ruchów typowych przy danej aktywności fizycznej. CO więcej, należy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie odzieży do ciała. Odzież termiczna w pełni spełnia swoje funkcje tylko w momencie, w którym jest dobrze dobrana. Musi wręcz idealnie przylegać do skóry, gwarantuje to poprawny proces odprowadzania wilgoci i nadmiaru ciepła na zewnątrz organizmu.

Technologia i materiały - W przypadku odzieży termicznej nie należy się bać syntetycznych materiałów. Nowoczesne dzianiny są równie przyjemne w dotyku, jak naturalna bawełna lub wełna, a ponadto skutecznie grzeją i wchłaniają nadmiar wilgoci. Dużą zaletą jest też odporność na uszkodzenia, rozciąganie i mechacenie. Najlepszą mieszanką są poliamid lub poliester z dodatkiem elastanu. Materiały zawierające dodatek jonów srebrna są dodatkowym atutem, ponieważ niwielują brzydkie zapachy. 

Szwy - najlepiej sprawdza się odzież termiczna, w której wykorzystano szwy płaskie, które nie powodują otarć skóry i nie uwierają.

 

 

Odzież termiczna, a jeździectwo

Jeźdźcy kładą duży nacisk na wygodę, każdy wie, że nawet najlepszy wyjazd w teren czy trening może nieść negatywne odczucia, jeśli przez całą jazdę uwierają nas spodnie czy koszulka podwija się pod kurtką. Odzież termoaktywna produkowana jest dla osób aktywnych, uprawiających sport zawodowo oraz rekreacyjnie, dzięki temu projekty są przemyślane w taki sposób, aby była ona wygodna.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę jest wcześniej wspomniana termoregulacja. Jazda konna nie polega tylko na samej jeździe. Kiedy jeździec podczas treningu się rozgrzeje, spoci, już podczas rozstępowywania konia (jest to też ten moment, w którym najczęściej na konia narzucamy derkę, by nie doprowadzić do przewiania), temperatura ciała spada, a mokre ubranie prowadzi do jego wychłodzenia. W momencie, w którym jeździec zsiada z konia najczęściej jest już zmarznięty, a czeka go jeszcze oporządzenie zwierzęcia - w ten sposób mamy gotowy przepis na przeziębienie, ubranie dodatkowych warstw odzieży nie zapobiega stracie temperatury - w dalszym ciągu na skórze leży mokra odzież.

Podobny problem może spotkać jeźdźców jeżdżących na hali, których to brak wiatru, deszczu, śniegu często zachęca do nadmiernego pozbycia się z siebie odzieży wierzchniej. Człowiek podczas uprawiania sportu nie odczuwa realnie temperatury zewnętrznej, jednak w czasie przerwy, bądź zaprzestania aktywności fizycznej, pot np. wchłonięty w odzież bawełnianą wychładza organizm, a po wyjściu z hali na minusową temperaturę zaczyna zamarzać.

Bardzo ważne w jeździe konnej jest ruchomość ciała, ubieranie na siebie wielu warstw ogranicza jeźdźcom ruchy, co oczywiście wpływa negatywnie na jakość ich samopoczucia oraz treningu. Dzięki odzieży termoaktywnej jeździec może pozwolić sobie na mniejszą ilość ubrań nałożonych na siebie, utrzymując ten sam (lub większy) komfort cieplny, oraz nie ograniczając w żaden sposób ruchów.

Biorąc pod uwagę, że znamy potrzeby jeźdźców, stworzyliśmy kolekcje thermo-legginsów i thermo-golfów idealnych do jazdy konnej. Legginsy zaopatrzone są w silikonowy, niespieralny lej, który pomaga w utrzymaniu odpowiedniej postawy w siodle i zapobiega ślizganiu się oraz zaopatrzone są w dużą kieszeń na telefon.

 

Podsumowując odzież termoaktywna dba nie tylko o termoregulację, ale również o komfort, wygodę i higienę. Pozwala cieszyć się z pobytów w stajni niezależnie od pogody. Jeśli jesteś ciekaw zobacz naszą kolekcję termoodzież

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl