Pasek górny informacje
Jak przygotować się do sesji zdjęciowej z koniem?
Jak przygotować się do sesji zdjęciowej z koniem?

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej z koniem?

 

Spis treści:

 1. Od czego zacząć? Sprawdź pogodę!
 2. Grunt to dobry plan
 3. Jak wybrać ubranie na sesję?
 4. Dzień przed sesją
 5. Sesja zdjęciowa - start!

 

Sesje zdjęciowe w świecie jeździeckim są podstawą kreowania dobrego wizerunku. Profesjonalne materiały umieszczane w mediach społecznościowych przyczyniają się do rozwoju naszej marki osobistej i biznesu, lub są dla nas po prostu piękną pamiątką na lata.

Na przebieg konnej sesji zdjęciowej wpływa wiele czynników poza naszą kontrolą (jak chociażby pogoda). Na szczęście na wiele innych rzeczy mamy osobisty wpływ. Odpowiednie przygotowanie przed sesją, zagwarantuje nam najważniejszą rzecz - podczas zdjęć mamy mieć z tego fun!

 

Od czego zacząć? Sprawdź pogodę!

Większość jeździeckich sesji zdjęciowych odbywa się w plenerze. Podstawą organizacji sesji zdjęciowej jest dostosowanie się do pogody. Dlatego dopiero po zapoznaniu się z prognozą możemy planować aktywności, które chcemy uchwycić na zdjęciach. Pamiętajmy, że w zależności od pory roku i godziny, ułożenie słońca jest inne. Warto wziąć to pod uwagę planując sesję zdjęciową.

W zależności od wizji jaką mamy, dostosujmy godzinę spotkania do pory słońca. Zadajmy sobie pytanie czy zależy nam na ostrym świetle, czy może wolimy romantyczną atmosferę na tle zachodzącego słońca.

 

NASZ TIP:

 • Sprawdź pogodę i dostosuj do tego ujęcia.
 • Jeśli prognoza zwiastuje niepożądane warunki pogodowe, ustalcie między sobą drugi, rezerwowy termin.
 • Jeśli zależy Ci na miękkim i nastrojowym świetle, wybierz na sesję wschód lub zachód słońca (tzw. złotą godzinę - golden hour). Jeżeli trafisz na pochmurny dzień, godzina nie ma tak dużego znaczenia. Chmury idealnie rozpraszają światło nawet w samo południe. A jeśli jedyną możliwą porą jest okolica godziny 12.00 w słoneczny dzień, poszukaj kawałka cienia.
 • Idź za swoją wizją. Wbrew przyjętym zasadom, dobre zdjęcia mogą powstać również w ostrym świetle. Wszystko zależy od koncepcji artystycznej. Próbuj, eksperymentuj i czerp z tego radość!

 

Grunt to dobry plan

Bardzo ważne jest, aby przed sesją mieć plan jej przebiegu. Jeśli w ramach jednej sesji, chcemy zaprezentować ubrania, sprzęt jeździecki i produkty pielęgnacyjne, warto jest wcześniej zaplanować kolejność wykonywania danych czynności. W ten sposób zapewnimy odpowiednią kondycję konia i jeźdźca, zadbamy o stan produktów, które fotografujemy oraz będziemy w stanie oszacować czas jaki możemy przeznaczyć na sesję. Optymalizacja czasu to podstawa.

 

NASZ TIP:

 • Jeśli umawiasz się z fotografem warto żebyś wcześniej dokładnie zaznajomiła się z miejscem, w którym będziecie robić sesje zdjęciową. Popatrz na daną lokalizację pod kątem ciekawych miejsc, w których warto zrobić zdjęcia.
 • Zapisz sobie te miejsca! Lub zrób zdjęcia i wyślij je fotografowi tak, żeby miał już wcześniej jakąś wizję.
 • Jako piękne tło plenerowych sesji jeździeckich, idealnie sprawdzi się las, otoczony drzewami plac treningowy lub urokliwa uliczka między padokami. A jeśli wolisz pozostać bliżej samej stajni, dobrym pomysłem na tło zdjęć mogą okazać się drewniane drzwi.

 

Jak wybrać ubranie na sesję?

Przygotowując się do sesji zdjęciowej, bardzo ważnym elementem jest ubranie modeli. Strój w którym czujemy się ładnie i wygodnie pozytywnie wpływa na samopoczucie i pewność siebie podczas sesji zdjęciowej. Dobierając ubranie na sesję załóżmy to, co lubimy. Warto przygotować 2-3 stylizacje.

To samo tyczy się naszego modela towarzyszącego, czyli konia. Jeśli chcemy nadać sesji, bardziej sportowy charakter, możemy zabrać na sesję treningowy set. Pamiętajmy, żeby kolor poszczególnych elementów sprzętu jeździeckiego (takich jak np. czaprak, nauszniki czy derki), współgrał z naszą stylizacją. Odpowiednio dobrany zestaw jeździecki, na pewno przyciągnie oko widza.

 

Dzień przed sesją

Pamiętajmy o tym, że sesja zdjęciowa nie zaczyna się w momencie dojazdu na miejsce. Ze strony ekipy zdjęciowej, przygotowania zaczynają się kilka dni przed terminem zdjęć, a główne przygotowania - w dzień poprzedzający sesję.

 

O czym należy pamiętać?

 1. Unikaj przygotowania na ostatnią chwilę! Zawsze okazuje się, że coś co najbardziej chciałaś ubrać jest brudne. Dlatego kilka dni przed sesją przygotuj wszystkie potrzebne ubrania i produkty tak, aby wszystko było gotowe pod ręką.
 1. Wszystkie potrzebne elementy, złóż w jednym miejscu. Jeśli np. Twoja koszula wymaga wyprasowania przed sesją, zrób to i powieś ją na wieszak. Jeśli masz taką możliwość, zabierz ze sobą żelazko parowe i wyprasuj ubranie tuż przed rozpoczęciem zdjęć.
 1. Zadbaj o siebie i swojego rumaka. Dzień przed sesją wyczyść go jak najlepiej potrafisz. Zalecana jest pełna kąpiel od kopyt do głów. Ogłowie i wędzidło również powinno być czyste.
 1. Warto również zapewnić sobie podstawowe środki czystości na wypadek ewentualnych zabrudzeń.

 

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy check listę z najważniejszymi rzeczami

Check lista:

 • Czyste, wyprasowane ubrania
 • Wypastowane buty
 • Wyczyszczony sprzęt jeździecki
 • Szczotka do przeczesania grzywy lub włosów po ściągnięciu kasku
 • Rolka do ubrań
 • Mokre chusteczki (by na bieżąco czyścić pysk konia)
 • Lusterko
 • Przysmaki dla konia
 • Naładowany telefon (nic tak nie działa na równo postawione uszy konia jak puszczane z telefonu dźwięki rżenia koni. Znajdziesz je na YouTube.)

Nie zaszkodzi również przygotować się mentalnie - nawet doświadczeni modele bywają zestresowani podczas sesji zdjęciowej. Odpręż się i zadbaj o dobry sen. Zależy nam na tym, abyś w dniu sesji był/a w pełni swoich sił.

 

Nie bój się prosić o pomoc!

Jeśli czujesz, że przygotowania do sesji to dla Ciebie za dużo, poproś o pomoc mamę, siostrę czy chłopaka. Najbliżsi na pewno z chęcią Cię wesprą. Przygotowania do sesji nie powinny być stresujące!

 

Sesja zdjęciowa - start!

Kiedy już wszystko jest gotowe, plan sesji jest ułożony i nadchodzi moment zdjęć pozostaje już tylko jedno - dobrze się bawić! Fotograf zawsze stara się rozluźnić atmosferę i usprawnić cały proces realizacji sesji. Dobry kontakt z modelami podczas sesji jest kluczem do sukcesu.

Czy już czujesz się pewniej? Mam nadzieję, że tak. Do zobaczenia przed moim obiektywem! :)

 

Zapraszamy Cię na sesję zdjęciową i do przeglądu galerii zdjęć zrealizowanej z @koniulkaa dla True Rider.

Autorka Artykułu: Julia Markiewicz (fotografka) z Seehorse Studio, Natalie Palacz założycielka True Rider

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl