Odblaski w naszym życiu
12.jpg

Odzież odblaskowa wśród jeźdźców nie jest niestety jeszcze tak mocno propagowana jak w innych krajach. W Wielkiej Brytanii jest obowiązkowym elementem podczas wyjazdów w teren. To ważne by zrozumieć jak bardzo nawet kilka odblasków może poprawić Wasze bezpieczeństwo.

Czy wiedzieliście np. że światło słoneczne latem i zimą jest dokładnie takie same? Naprawdę! Po prostu latem słońce znajduje się dłużej na niebie! Mimo wszystko bycie widocznym na drodze jest ważne przez cały rok.  

Duża liczba jeźdźców uważa, że mogą bezpiecznie jeździć po zmroku lub w pochmurne dni ubrani w zwykłą odzież. Niestety prawda jest taka, że odzież nie mająca odpowiedniej ilości odblaskowych taśm lub paneli nie pozwala im być odpowiednio widocznym. I choć w Polsce jazda konna po drogach nie jest tak popularna jak np. w Wielkiej Brytanii odpowiedzcie sobie szczerze na pytanie czy nigdy nie przytrafiła Wam się sytuacja, w której szliście wieczorem z koniem na parkur lub halę i zastanawialiście się czy pojazd jadący na terenie stajni Was widzi...

A bezpieczeństwo związane z odblaskami nie odnosi się tylko do jazdy po zmroku. Według badań Oxford Brooks University nasze wierzchowce mają dużą zdolność kamuflowania się w cieniu żywopłotu oraz wśród drzew liściastych zwłaszcza jesienną porą roku. Tak więc, jeśli jeździcie po lesie bez elementów odblaskowych będziecie praktycznie niewidoczni. Bo choć w ciągu dnia odblaski nie zawsze są dla nas widoczne gołym okiem, o tyle przy połączeniu z reflektorami aut nawet przy dużym słońcu spełniają swoją rolę i świecą. 

Nightshift Sahara
Porównanie bluzy Night Shift Sahara podczas gdy światło skierowane jest na odblaski

 

Ideą wysokiej jakości odzieży odblaskowej jest fakt, że została specjalnie zaprojektowana tak, abyście fluoryzowali w ciągu dnia i „świecili” się w nocy. Dzięki temu zarówno inny jeźdźcy, jak i kierowcy będą mogli Was dostrzec dużo wcześniej. Aby móc bezpiecznie i odpowiedzialnie poruszać się po zmroku w stajni czy lesie należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości odblaskowe elementy, zarówno dla Was jak i dla Waszych wierzchowców. 

Dzięki dzisiejszej technologii nasz sklep jeździecki może szyć ubrania oraz elementy sprzętu jeździeckiego, które będą posiadać taśmy odblaskowe, ale również będą wyglądać schludnie i elegancko. Chociażby tak jak nasze bluzy Night Shift i Glow ;) :P 

 

fot. Marta Domańska

A na koniec kilka ważnych faktów!

Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych, rowerzystów oraz innych uczestników ruchu dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30-40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza.

Jeśli jednak jesteście wyposażeni w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! Jeśli więc planujecie wypad w teren, który uwzględnia jazdę również po drodze koniecznie pamiętajcie o odblaskach! 

Jeźdźcy nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Warto również pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30 m, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów!

Bluza Nightshit Grey
Nasza bluza Night Shift gdy odblaski robią swoją robotę ;)

 

Reasumując, odblaski są ważnym elementem naszego ubioru i powinniśmy dbać o to by wyposażyć się w odzież z elementami odblaskowymi, tak abyśmy mogli swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie poruszać się w terenie po lasach i polach, które często mają swoje ścieżki tuż przy drogach.

 

źródłło: Aleksandra Popławksa Dressage Blog

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl